Pulse Electronics NMO150/450/800
Part No.:
NMO150/450/800
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
NMO150/450/800.pdf
Description:
TRI-BAND, 2.14 DBI, 150-165/450-
Shipping
NMO150/450/800 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
Wide Band
Frequency (Center/Band):
157.5MHz, 460MHz, 873MHz
Frequency Range:
150MHz ~ 165MHz, 450MHz ~ 470MHz, 806MHz ~ 940MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
3
VSWR:
Return Loss:
Gain:
2.14dBi
Power - Max:
100 W
Features:
Termination:
NMO
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Magnetic
Height (Max):
16.500" (419.10mm)