Techflex NMN2.50BK50
Part No.:
NMN2.50BK50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
NMN2.50BK50.pdf
Description:
SLEEVING 2.5" ID POLY 50' BLACK
Shipping
NMN2.50BK50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Nylon® Multi™
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
2.500" (63.50mm)
Diameter - Outside:
2.620" (66.55mm)
Material:
Polyamide Multifilament, Halogen Free
Color:
Black
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature:
-45°C ~ 150°C