Techflex NMN0.75BK75
Part No.:
NMN0.75BK75
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
NMN0.75BK75.pdf
Description:
SLEEVING 0.75" ID POLY 75' BLACK
Shipping
NMN0.75BK75 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Nylon® Multi™
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside:
0.830" (21.08mm)
Material:
Polyamide Multifilament, Halogen Free
Color:
Black
Length:
75.00' (22.86m)
Wall Thickness:
0.040" (1.02mm)
Operating Temperature:
-45°C ~ 150°C