Taiyo Yuden NM2520V2R2M-T
Part No.:
NM2520V2R2M-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
NM2520V2R2M-T.pdf
Description:
COMMON MODE CHOKE
Shipping
NM2520V2R2M-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Multilayer
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
220mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)