Viking Tech NL12KT4R7
Part No.:
NL12KT4R7
Manufacturer:
Viking Tech
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
NL12KT4R7.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 315MA 1 OHM SMD
Shipping
NL12KT4R7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Viking Tech
Series:
NL
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
315 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)