Vishay Dale NH25010R00FJ01
Part No.:
NH25010R00FJ01
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
NH25010R00FJ01.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 250W
Shipping
NH25010R00FJ01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
NH
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
250W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
4.500" L x 3.000" W (114.30mm x 76.20mm)
Height - Seated (Max):
2.219" (56.37mm)