Nexperia USA Inc. NGW40T65M3DFPQ
Part No.:
NGW40T65M3DFPQ
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGW40T65M3DFPQ.pdf
Description:
NGW40T65M3DFP/SOT429-2/TO247-3
Shipping
NGW40T65M3DFPQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
72 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 40A
Power - Max:
283 W
Switching Energy:
1.05mJ (on), 520µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
130 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/185ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)