onsemi NGTB75N65FL2WAG
Part No.:
NGTB75N65FL2WAG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-4
Datasheet:
NGTB75N65FL2WAG.pdf
Description:
IGBT FIELD STOP 650V 200A TO247
Shipping
NGTB75N65FL2WAG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-4
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
200 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
200 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 75A
Power - Max:
536 W
Switching Energy:
610µJ (on), 1.2mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
310 nC
Td (on/off) @ 25°C:
23ns/157ns
Test Condition:
400V, 75A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
90 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)