onsemi NGTB40N65FL2WG
Part No.:
NGTB40N65FL2WG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB40N65FL2WG.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 650V 80A TO247
Shipping
NGTB40N65FL2WG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 40A
Power - Max:
366 W
Switching Energy:
970µJ (on), 440µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
170 nC
Td (on/off) @ 25°C:
84ns/177ns
Test Condition:
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
72 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)