onsemi NGTB35N60FL2WG
Part No.:
NGTB35N60FL2WG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB35N60FL2WG.pdf
Description:
IGBT TRENCH/FS 600V 70A TO247
Shipping
NGTB35N60FL2WG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
70 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2V @ 15V, 35A
Power - Max:
300 W
Switching Energy:
840µJ (on), 280µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
125 nC
Td (on/off) @ 25°C:
72ns/132ns
Test Condition:
400V, 35A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
68 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)