onsemi NGTB30N60FLWG
Part No.:
NGTB30N60FLWG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB30N60FLWG.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 250W TO247
Shipping
NGTB30N60FLWG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
600 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 30A
Power - Max:
250 W
Switching Energy:
700µJ (on), 280µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
170 nC
Td (on/off) @ 25°C:
83ns/170ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
72 ns
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)