onsemi NGD15N41CLT4
Part No.:
NGD15N41CLT4
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NGD15N41CLT4.pdf
Description:
IGBT 440V 15A 107W DPAK
Shipping
NGD15N41CLT4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
440 V
Current - Collector (Ic) (Max):
15 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.2V @ 4V, 10A
Power - Max:
107 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
-/4µs
Test Condition:
300V, 6.5A, 1kOhm
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)