SL POWER / Advanced Energy NGB425S15C
Part No.:
NGB425S15C
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
NGB425S15C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Shipping
NGB425S15C Specifications
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
NGB425 (425W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
20 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
300W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4.5 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)