ARTESYN / Advanced Energy NFS40-7628J
Part No.:
NFS40-7628J
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
NFS40-7628J.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W
Shipping
NFS40-7628J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
NFS40 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5.1V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4 A
Current - Output 2:
350 mA
Current - Output 3:
350 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
40W (50W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)