ARTESYN / Advanced Energy NFS110-7604PJ
Part No.:
NFS110-7604PJ
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
NFS110-7604PJ.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 5.1V 24V +/-12V 80W
Shipping
NFS110-7604PJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
NFS110 (110W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5.1V
Voltage - Output 2:
24V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
-12V
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8 A
Current - Output 2:
3.5 A
Current - Output 3:
4.5 A
Current - Output 4:
500 mA
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
80W (110W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.25" L x 7.00" W x 1.80" H (108.0mm x 177.8mm x 45.7mm)