Murata Electronics NFM41PC204F1H3L
Part No.:
NFM41PC204F1H3L
Package:
1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Datasheet:
NFM41PC204F1H3L.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.2UF 50V 1806
Shipping
NFM41PC204F1H3L Specifications
Series:
EMIFIL®, NFM41
Package/Case:
1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.2 µF
Tolerance:
-20%, +50%
Voltage - Rated:
50V
Current:
2 A
DC Resistance (DCR) (Max):
40mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Height (Max):
0.047" (1.20mm)