Murata Electronics NFM21PC475B1A3D
Part No.:
NFM21PC475B1A3D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Datasheet:
NFM21PC475B1A3D.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 4.7UF 20% 10V 0805
Shipping
NFM21PC475B1A3D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
EMIFIL®, NFM21
Package/Case:
0805 (2012 Metric), 3 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Current:
6 A
DC Resistance (DCR) (Max):
5mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss:
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height (Max):
0.037" (0.95mm)