Murata Electronics NFM15CC223C1C3D
Part No.:
NFM15CC223C1C3D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Datasheet:
NFM15CC223C1C3D.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.022UF 16V 0402
Shipping
NFM15CC223C1C3D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
EMIFIL®, NFM15
Package/Case:
0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Current:
1 A
DC Resistance (DCR) (Max):
40mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Insertion Loss:
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height (Max):
0.020" (0.50mm)