KOINO NF25W-BEM3CG11
Part No.:
NF25W-BEM3CG11
Datasheet:
NF25W-BEM3CG11.pdf
Description:
SWITCH E-STOP 6A 250V
Shipping
NF25W-BEM3CG11 Specifications
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Features:
Illuminated (Green)
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Ingress Protection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC