KOINO NF25-BER1AG11
Part No.:
NF25-BER1AG11
Manufacturer:
KOINO
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
NF25-BER1AG11.pdf
Description:
SWITCH ESTOP TWIST RESET 6A 250V
Shipping
NF25-BER1AG11 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOINO
Series:
NF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Twist
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC
Switch Function:
Off-On
Features:
Illuminated (Green)
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.00mm Dia
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP40
Operating Temperature:
-25°C ~ 55°C
Illumination Voltage (Nominal):
110 VAC