MEAN WELL USA Inc. NEL-200-2.8
Part No.:
NEL-200-2.8
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
NEL-200-2.8.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 2.8V 112W
Shipping
NEL-200-2.8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NEL-200 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
2.8V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
112W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)