Peerless by Tymphany NE149W-08
Part No.:
NE149W-08
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
NE149W-08.pdf
Description:
SPEAKR 7.41OHM 60W TOP PT 86.7DB
Shipping
NE149W-08 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Series:
NE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Tweeter
Frequency Range:
50 Hz ~ 5 kHz
Frequency - Self Resonant:
53.94Hz
Impedance:
7.41 Ohms
Efficiency - dBA:
86.70
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Half Space Sensitivity
Power - Rated:
60 W
Power - Max:
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Paper
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
5.866" Dia (149.00mm)