Peerless by Tymphany NE149W-04
Part No.:
NE149W-04
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
NE149W-04.pdf
Description:
SPEAKR 5.07OHM 60W TOP PT 87.2DB
Shipping
NE149W-04 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Series:
NE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Tweeter
Frequency Range:
50 Hz ~ 5 kHz
Frequency - Self Resonant:
70.24Hz
Impedance:
5.07 Ohms
Efficiency - dBA:
87.20
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Half Space Sensitivity
Power - Rated:
60 W
Power - Max:
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Paper
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
5.866" Dia (149.00mm)