onsemi NDPL180N10BG
Part No.:
NDPL180N10BG
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NDPL180N10BG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 180A TO220-3
Shipping
NDPL180N10BG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
180A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V, 15V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3mOhm @ 15V, 50A
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
95 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6950 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.1W (Ta), 200W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)