onsemi NDD60N745U1-1G
Part No.:
NDD60N745U1-1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Datasheet:
NDD60N745U1-1G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 6.6A IPAK
Shipping
NDD60N745U1-1G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
745mOhm @ 3.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
440 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
84W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)