Powerex Inc. ND411826
Part No.:
ND411826
Datasheet:
ND411826.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1800V 260A POWRBLOK
Shipping
ND411826 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 1500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 1800 V