Powerex Inc. ND411626
Part No.:
ND411626
Datasheet:
ND411626.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1600V 260A POWRBLOK
Shipping
ND411626 Specifications
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
10 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C