Powerex Inc. ND411226
Part No.:
ND411226
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Diode Arrays
Package:
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet:
ND411226.pdf
Description:
DIODE MOD GP 1200V 260A POWRBLOK
Shipping
ND411226 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
POW-R-BLOK™ Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
260A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.35 V @ 1500 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 1200 V