Chip Quik Inc. NCSWLF.031 0.5OZ
Part No.:
NCSWLF.031 0.5OZ
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder
Package:
Datasheet:
NCSWLF.031 0.5OZ.pdf
Description:
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
Shipping
NCSWLF.031 0.5OZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Solder
Composition:
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter:
0.031" (0.79mm)
Melting Point:
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Flux Type:
No-Clean
Wire Gauge:
20 AWG, 21 SWG