Littelfuse Inc. NANOSMDM100-2
Part No.:
NANOSMDM100-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
NANOSMDM100-2.pdf
Description:
POLYSWITCH 1.00A RESET FUSE SMD
Shipping
NANOSMDM100-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
PolySwitch®, nanoSMD
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Current - Trip (It):
1.8 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
210 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.59mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.047" (1.20mm)