Littelfuse Inc. NANOSMDCH030F/24-02
Part No.:
NANOSMDCH030F/24-02
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
NANOSMDCH030F/24-02.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 300MA 1206
Shipping
NANOSMDCH030F/24-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Series:
PolySwitch®, nanoSMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Trip (It):
820 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
500 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.95 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.134" L x 0.071" W (3.40mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.049" (1.25mm)