Littelfuse Inc. NANOSMDC016F-2
Part No.:
NANOSMDC016F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
NANOSMDC016F-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 48V 160MA 1206
Shipping
NANOSMDC016F-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
PolySwitch®, nanoSMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
48V
Current - Hold (Ih) (Max):
160 mA
Current - Trip (It):
450 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
300 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1.1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)