Panasonic - BSG N-700AACLF5
Part No.:
N-700AACLF5
Manufacturer:
Panasonic - BSG
Category:
Battery Packs
Package:
Datasheet:
N-700AACLF5.pdf
Description:
BATTERY PACK NICAD 6V AA
Shipping
N-700AACLF5 Specifications
Manufacturer:
Panasonic - BSG
Series:
Cadnica
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Battery Chemistry:
Nickel Cadmium
Rechargeability:
Yes
Battery Cell Size:
AA
Voltage - Rated:
5
Capacity:
6 V
Structure:
700mAh
Termination Style:
Side to Side, 1 Row x 5 Cells
Size / Dimension:
Solder Tab
Number of Cells:
2.76" L x 0.55" W x 1.91" H (70.0mm x 14.0mm x 48.5mm)