IXYS N6405EA280
Part No.:
N6405EA280
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AF
Datasheet:
N6405EA280.pdf
Description:
SCR 2.8KV W107
Shipping
N6405EA280 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
2.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Voltage - On State (Vtm) (Max):
Current - On State (It (AV)) (Max):
6405 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
80000A @ 50Hz