L-com N520P-C19-20-25F
Part No.:
N520P-C19-20-25F
Manufacturer:
L-com
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
N520P-C19-20-25F.pdf
Description:
NEMA 5-20P TO C19 POWER CORD - 2
Shipping
N520P-C19-20-25F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
L-com
Series:
N520
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA N5-20P
2nd Connector:
IEC 320-C19
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
12 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
25.00' (7.62m)
Approval Agency Marking:
Approved Countries:
Color:
Black
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
20A
Operating Temperature:
105°C