IXYS N4340TJ220
Part No.:
N4340TJ220
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AF
Datasheet:
N4340TJ220.pdf
Description:
SCR 2.2KV 8545A W81
Shipping
N4340TJ220 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
2.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.12 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
4340 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8545 A
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Current - Off State (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
60500A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C