IXYS N4165EE450
Part No.:
N4165EE450
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AF
Datasheet:
N4165EE450.pdf
Description:
SCR 4.5KV W108
Shipping
N4165EE450 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
4.5 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Voltage - On State (Vtm) (Max):
Current - On State (It (AV)) (Max):
4165 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
56000A @ 50Hz