IXYS N2154JK060
Part No.:
N2154JK060
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AB, B-PuK
Datasheet:
N2154JK060.pdf
Description:
SCR 600V 4190A WP1
Shipping
N2154JK060 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AB, B-PuK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
300 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.58 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
2154 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4190 A
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Current - Off State (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
25000A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C