Boyd Laconia, LLC N100-70/2-008
Part No.:
N100-70/2-008
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Category:
Seals - O-Rings
Package:
Datasheet:
N100-70/2-008.pdf
Description:
O-RING BUNA-N BLACK -8
Shipping
N100-70/2-008 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Boyd Laconia, LLC
Series:
N100-70
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Material:
Buna N (Nitrile NBR)
Dash Number:
-008
Nominal I.D.:
Cross Section Shape:
Round
Diameter - Inside:
0.176" (4.47mm)
Diameter - Outside:
Width / Cross Section:
0.070" (1.78mm)
Color:
Black
Hardness:
70 Shore A
Operating Temperature:
-40°C ~ 121°C