IXYS N0795YN140
Part No.:
N0795YN140
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-200AB, B-PuK
Datasheet:
N0795YN140.pdf
Description:
SCR 1.4KV 1580A W91
Shipping
N0795YN140 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-200AB, B-PuK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.4 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
795 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1580 A
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Off State (Max):
30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
10500A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-60°C ~ 125°C