TDK Corporation MZA1210D241C
Part No.:
MZA1210D241C
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0504 (1210 Metric), Array, 4 PC Pad
Datasheet:
MZA1210D241C.pdf
Description:
FERRITE BEAD 240 OHM 0504 2LN
Shipping
MZA1210D241C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
MZA
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
2
Impedance @ Frequency:
240 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
50mA
DC Resistance (DCR) (Max):
1.2Ohm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.024" (0.60mm)
Size / Dimension:
0.049" L x 0.039" W (1.25mm x 1.00mm)