Bourns Inc. MZ1608-601Y
Part No.:
MZ1608-601Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MZ1608-601Y.pdf
Description:
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Shipping
MZ1608-601Y Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
MZ
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power, Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
600 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
100mA
DC Resistance (DCR) (Max):
450mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)