Inventus Power MWC100012A-12A
Part No.:
MWC100012A-12A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
MWC100012A-12A.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W
Shipping
MWC100012A-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
MWC100 (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
8.3A
Power (Watts):
100 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
DIN, 8 Pin
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
7.09" L x 2.27" W x 1.52" H (180.2mm x 57.5mm x 38.6mm)