Inventus Power MWA220028A-12A
Part No.:
MWA220028A-12A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
MWA220028A-12A.pdf
Description:
220 WATT MEDICAL DESKTOP POWER S
Shipping
MWA220028A-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
MWA220 (220W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
28V
Current - Output (Max):
7.8A
Power (Watts):
218 W
No Load Power Consumption:
500mW
Polarization:
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
DIN, 8 Pin
Cord Length:
72" (1.83m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
8.19" L x 2.88" W x 1.56" H (208.0mm x 73.2mm x 39.6mm)