Inventus Power MWA030018A-10A
Part No.:
MWA030018A-10A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
MWA030018A-10A.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 31W
Shipping
MWA030018A-10A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
MWA030 (30W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
1.7A
Power (Watts):
31 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C6
Features:
Size / Dimension:
3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)