NXP USA Inc. MW6S010NR1
Part No.:
MW6S010NR1
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Single FETs, MOSFETs
Package:
TO-270AA
Datasheet:
MW6S010NR1.pdf
Description:
RF MOSFET LDMOS 28V TO270-2
Shipping
MW6S010NR1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
TO-270AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
LDMOS
Configuration:
Frequency:
960MHz
Gain:
18dB
Voltage - Test:
28 V
Current Rating (Amps):
Noise Figure:
Current - Test:
125 mA
Power - Output:
10W
Voltage - Rated:
68 V