SL POWER / Advanced Energy MW153KB1203F01
Part No.:
MW153KB1203F01
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
MW153KB1203F01.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 41W
Shipping
MW153KB1203F01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
MW153KB (25-40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
3.4A
Power (Watts):
41 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
59" (1.50m)