3M MVU14-47PX-A-BOTTLE
Part No.:
MVU14-47PX-A-BOTTLE
Manufacturer:
3M
Category:
Wire Pin Connectors
Package:
Datasheet:
MVU14-47PX-A-BOTTLE.pdf
Description:
CONN WIRE PIN 14-16AWG 100PC
Shipping
MVU14-47PX-A-BOTTLE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
Scotchlok™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Pin Diameter:
Circular - 0.075" (1.91mm) Dia
Length - Pin:
0.470" (11.94mm)
Length - Overall:
0.900" (22.86mm)
Wire Gauge:
14-16 AWG
Insulation Diameter:
0.170" (4.32mm)