Inventus Power MVA100018A
Part No.:
MVA100018A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
MVA100018A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 100W
Shipping
MVA100018A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
MVA100 (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
18V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5.6 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (120W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.50" L x 2.50" W x 1.10" H (114.3mm x 63.1mm x 28.5mm)