GeneSiC Semiconductor MURTA60060
Part No.:
MURTA60060
Package:
Three Tower
Datasheet:
MURTA60060.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 300A 3TOWER
Shipping
MURTA60060 Specifications
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
280 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C